Az évek során sok ismerősöm keresett meg már azzal a kérdéssel, hogy mi a véleményem a PLC Ultima projektről, valós projekt-e, és érdemes lehet-e befektetni. Ebben a cikkben egy részletes leírást olvashatsz a projektről és választ adok az imént feltett kérdésekre is.
Mi a projekt célja?
A projekt egy hatékonyabb rendszert szeretne nyújtani az online fizetésekre, és ehhez használnák a PLCU tokenjüket a Litecoin platformján.
Itt már találhatunk furcsa ellentmondásokat, de a későbbi pontokban ezt részletesebben kifejtem.
Kik állnak a PLC Ultima mögött?
A projekt weboldalán a csapat 2 tagját látjuk megjelölve, az alapítót Alex Reinhardt-ot és a marketingért felelős igazgatót Dennis Loos-t. A weboldalon nem sok információt találni róluk, ezért nagyobb utánajárás után a következőket tudhatjuk meg róluk:

A PLC Ultima alapítója, Alex Reinhardt, a LinkedIn profilja alapján egyáltalán nem ismert a blokklánc piacon. Legmagasabb végzettsége a középiskola, jelenleg Berlinben él. Semmilyen előzetes tapasztalata nem volt a blokklánc piacon, mielőtt belevágott ebbe a projektbe. Mellesleg a PLC Ultima weboldalán Alexnek csak az Instagram fiókja volt megjelölve, ahol követhetjük munkásságát.
A csapat másik tagja, Dennis Loos, aki a projekt marketing részében veszi ki a részét. LinkedIn profilja alapján ő már népszerűbb, „Network Marketing Coach”-ként hivatkozik magára. Tapasztalata neki szintén nincs a blokklánc piacon.
A csapat tagjai közül hiányzik a legfontosabb szereplő megnevezése, ami pedig a Technológiai igazgató, azaz a CTO lenne. A weboldalon hivatkoznak arra, hogy világszerte elismert fejlesztők dolgoznak a projekten, de erről bizonyítékot sehol se találni, és egy elismertebb blokklánc fejlesztő se nyilatkozott a témában.
Whitepaper & Weboldal
A weboldal összeszedett, viszont sok olyan állítás szerepel rajta, ami marketing szempontból jól hangzik, viszont nincs bizonyíték rá, hogy igaz lenne.
A Whitepaper formailag korrekt, nincsenek elírások benne, viszont sok helyen lelhetjük fel, hogy FOMO-ra, spekulációra épít, hogy ez a nagy lehetőség az 1000x-es befektetésre. Ez sok esetben egy ilyen dokumentumnál aggodalomra adhat okot.
Tokenomics
A projekt PLCU tokenje a Lightcoin hálózatra épül, likvid mennyiségéről hivatalos adatokkal nem rendelkezik a CoinMarketCap, viszont a csapat bemondása alapján 200 ezer környékén van jelenleg a tokenek száma.
A tokenből összesen 11 millió darab lesz a piacon, így elmondható, hogy jelenleg erősen inflációs eszköznek minősül. Sajnos hivatalos információkat nem biztosítanak egy elemző platformnak se, így kevés információ áll rendelkezésünkre ilyen téren.
Technikai elemzést is problémás készíteni a projektről, mivel összesen 4 platform támogatja a tokennel való kereskedést, így a beszerzése/eladása is problémákat hozhat a jövőben.
Partnerek & Marketing
Ez a rész elég karcsú lesz, mivel se a projekt oldalán, sehol máshol nincs nagyobb stratégiai partnerségről hír, így kétséges, hogy bármennyire is piacvezetővé tudna válni olyan szereplők között, mint például a Lightning network, a Ripple, vagy a Mastercard fejlesztés alatt álló saját blokklánc hálózata.
Konklúzió
Ennél a projektnél rengeteg jelet találhatunk arra, hogy ez egy kifejezetten kockázatos projekt, és semmi bizonyíték nincs arra, hogy valós terméket tudnak majd piacra dobni, viszont sajnos továbbra is folyamatosan nő a projekt körüli közösség, akiknek nagy százaléka laikusokból, frissen a kripto piacra érkezőkből áll.
Befektetési szempontból vannak a piacon sokkal ígéretesebb, megbízhatóbb projektek. A magas tokenkibocsátás miatt számíthatunk a token elértéktelenődésére és a token eladása is problémákat hozhat, mivel egy nagyobb tőzsde se támogatja a projektet.
Én személy szerint kiemelten kockázatos befektetésnek tartom a PLCU tokent, amit semmilyen időtávra nem választanék befektetésre.