A kriptoeszközök világában sokan technikai elemzést se végeznek vásárlásaik előtt, így nem meglepő, hogy a fundamentális elemzésnek pedig egyáltalán nincs hagyománya ezen a piacon.
A normál tőzsdei részvényeknél egy gyakori mutatószám az ár-érték arány (későbbiekben “Price-to-Sales”), amit érték alapú befektetésnél használnak két cég összehasonlítására.
Ebben a cikkemben arról olvashatsz, hogy mi is ez a mutató és én mire használom elemzéseim során.
Hogyan működik a P/S mutató
A Price-to-Sales arányt úgy számoljuk, hogy vesszük a projekt piaci kapitalizációját és elosztjuk a platform által generált éves bevételével. Minél alacsonyabb a P/S mutató, annál érdekesebbé válik számunkra befektetés szempontjából.
Miért hasznos ez?
A P/S arány megmutatja nekünk, hogy az adott projekt 1 dollárnyi éves árbevételét hány dollárra értékeli a piac. Ez az arány hasznos lehet olyan projekteknél, amik még nem termelnek profitot, vagy nemrég az árfolyamuk visszaesett.
Például veszünk egy projektet, ami saját blokklánc fejlesztésével foglalkozik és összehasonlítjuk a P/S mutatóját más hasonló blokkláncot fejlesztő projektekével. Ha a P/S mutatója a projektünknek alacsonyabb, akkor az egy jövedelmezőbb szervezet.
Fontos, hogy mindig azonos iparág szereplőit hasonlítsuk össze! Például ne hasonlítsunk egy blokkláncot egy DeFi projekthez!
Természetesen az S/P mutatók összehasonlítása mellett más fundamentális metrikákra is szükségünk lesz befektetési döntésünk meghozása előtt.
A Price-to-Sales mutatót használhatjuk olyan projektek megtalálására, amiknél árfolyamemelkedésre számíthatunk, vagy hogy leellenőrizzünk egy projektet, hogy nem vált-e túlértékelté a piacon. Ez akkor jön jól, ha egy projekt tokenjének árfolyama nagy növekedésen megy keresztül, viszont ezt hosszú idő során se támasztja alá bevételnövekedés.
Nézzünk egy példát arra, hogy hogyan is használjuk ezt a mutatót:
Az utóbbi napokban technikai elemzés során úgy döntöttünk, hogy szeretnénk vásárolni a Cosmos tokenjéből, az ATOM-ból. Mielőtt vásárolnánk, le szeretnénk ellenőrizni, hogy nem egy túlértékelt projektbe tenyerelünk bele.
A Cosmos hálózat P/S értéke a token terminal oldalán 3741x, amikor ezt a cikket írom. Ez magasnak tűnik, de nézzük meg hasonló blokklánc platformokat fejlesztő projektek P/S mutatóit is és átlagoljuk őket:
- Ethereum: 39,6x
- Binance Smart Chain: 107,3x
- Solana: 1200x
Mivel a Solana P/S értéke kiugróan magas, így én inkább a középső értéket (medián) veszem, ami a Binance hálózatának 107,3x-es értéke. Ezt összehasonlítva a Cosmos 3518x-es mutatójával látjuk, hogy az ATOM jelenleg érték alapú befektetésre kifejezetten túlértékelt projekt.
Ettől persze rövid- és középtávú kereskedésre még jó lehetőség lehet.
Mikor teljesít gyengén a P/S
Ettől függetlenül persze a P/S mutató sem tökéletes. Egy projekt bevétele semmit se ér, ha évek után se tudják nyereségessé, profitot generáló gépezetté alakítani a projektet.
A piacon minden blokklánc projekt más és más hosszútávú stratégiával dolgozik, így érdemes azt is figyelemmel követni, hogy ők mikortól várják, hogy a projekt profitot termeljen.
Általában elmondható, hogy nem jó taktika két projektet csak értékesítés vs értékesítés alapon összehasonlítani, hisz minden projekt más árréssel dolgozik, így azonos éves bevételnél is hatalmas eltérések lehetnek a profitjukban.
Figyeljünk a hitelre!
A Price-to-Sales mutató nem veszi figyelembe egy projekt adósságait! Ebből adódóan két azonos P/S mutatójú projektből számunkra az lesz érdekesebb, ami semmilyen adóssággal nem rendelkezik.
Olvassunk utána, hogy a projekt hogy indult a kezdetekben, kapott-e bármilyen hitelt korai befektetőktől. Ezt általában egy google keresés után könnyedén megtalálhatjuk, ha a 100 legnagyobb kripto projekt közt keresgélünk.
(Kisebb projektek jóval kisebb dokumentációval rendelkeznek.)
Végszó
Mint minden fundamentális mérőszámnál, a P/S mutató is csak a megoldás egy részét képezi. Egy projektnek több feltételnek kell megfelelnie, egy alacsony P/S mutató jelenthet piaci alulértékeltséget, ha a többi feltétel is teljesül, mint például magas árrés, alacsony adósságok, inflációs tokeneknél jól kialakított égetési mechanizmusok, stb.
Lépj szintet kripto befektetéseidben!
Több, mint 2 éves tapasztalattal és széles magyar kripto piaci ismeretségekkel biztosítok konzultációkat és oktatási programokat érték alapú kripto befektetésekhez. Legyen szó alacsony kockázatú befektetésekről, vagy decentralizált pénzügyi lehetőségekről.
Kerüld el a felesleges veszteségeket és kezdj hozzá a befektetéseid tudatos vezetéséhez!
Tudj meg rólam többet itt!
Cikkem megírásában segített az Investopedia angol nyelvű cikke a témában.