Az ApeCoin 2022. március 17-én látott napvilágot, melynek érkezését a Bored Ape Yacht Club NFT projekt jelentette be. Az NFT kollekció hatalmas sikerei után sokakban merülhet fel a kérdés, hogy az APE tokenek is ilyen sikeresek lesznek-e, vagy egyáltalán mire is lesz jó ez az új kriptopénz.
Ennek a projektnek a fundamentális hátterének néztem utána részletesebben.
Ötlet.
A sikeres NFT kollekció után a projekt úgy döntött, hogy egy teljesen decentralizált online ökoszisztémát szeretne létrehozni, amit mások Web3, vagy Metaverzum megnevezésekkel is emlegetnek. Ezen a piacon tervez nagy lenni az ApeCoin csapata is.
Csapat.
Blokklánc, vagy bármilyen projektnél az első és leglogikusabb kérdés, hogy egyáltalán kik állnak az ötlet mögött. Kik azok, akik ezt a projektet véghez akarják vinni? Lehet bármennyire is hangzatos egy ötlet, de ha nem tudják megvalósítani, akkor összességében az ígéret semmit se ér.
A projektet a Bored Ape Yacht Club (későbbiekben BAYC) jelentette be, viszont az ApeCoin mögé egy külön csapat került (ApeCoin Foundation), akik a token és az ApeCoin DAO működésének támogatásában veszik ki a részüket.
Arról, hogy mi egy DAO és hogyan működik, egy régebbi cikkemben írtam, amit itt találsz meg.
Viszont most nézzük, hogy kikből áll az ApeCoin csapata:
- Alexis Ohanian: Reddit társalapító és a Seven Seven Six kockázati tőkebefektető cég alapítója.
- Amy Wu: Az FTX kockázati tőkebefektetéseiért felelős tag. Több cégnél is volt befektető és igazgatósági tag, mint például az Epic Games-nél.
- Maaria Bajwa: Kis alapkezelő cégnél volt 5 évig munkatárs. Sok információnk nincs róla.
- Yat Siu: Több szoftverfejlesztő cég alapítója, az Animoca Brands alapítója és vezérigazgatója 2014 óta.
- Dean Steinbeck: Főtanácsadó és alapító a Horizen és Horizen Labs cégekben, amik blokklánc tanácsadással és fejlesztéssel foglalkoznak.
- Yuga Labs: A BAYC és több NFT kollekció fejlesztésével, üzemeltetésével foglalkozó cég. Az ApeCoin ökoszisztémának ők biztosítják majd az NFT elemeket.
Kód a projekt mögött.
A blokklánc projekteknél fontos tényező a biztonság, ezért mindenképp érdemes megnézni, hogy vannak-e nyílt forráskódú részei a projektnek és esetleg volt-e auditálva az utóbbi időben.
Az ApeCoin kódját a Certik auditálta 2022. márciusában, aminek a jelentése itt elérhető.
A cég 1 jelentős, 1 közepes és 5 informatív hibát talált, amik közül a jelentős hibát mitigálták, a többit pedig megoldották.
A közepes probléma az volt, hogy a projekt kódjában voltak olyan bemeneti változók, amik nem voltak rendesen validálva, ez pedig a későbbiekben rendszerhibához vezethetett volna. Ez megoldásra került.
A jelentős probléma pedig a centralizációval volt kapcsolatos, ami arról szólt, hogy új okosszerződések bevezetésekor az okosszerződést bevezető fél szabadon szétoszthatja az APE tokeneket a közösségi konszenzus beleszólása nélkül. Erre az auditor javaslata az volt, hogy transzparensebb legyen a csapat munkája és csökkentsék a privát kulcsokhoz való hozzáférést.
Whitepaper és Weboldal.
Egy új projektnél a legtöbb információt többnyire a weboldalukról és a whitepaperből tudhatunk meg. Az ApeCoin weboldala igazából maga a whitepaper, így a weboldalukon megtalálhatjuk az összes szükséges információt.
A weboldal részletes, nincsenek elírások, vagy hanyagságra utaló jelek.
Tokenomics.
A weboldal után következhet az APE token részletesebb elemzése, amiben azt nézzük meg, hogy milyen fundamentális tényezők befolyásolhatják későbbiekben az árfolyamot.
Az APE token ERC-20as, azaz Ethereum platformra épült. A token több szerepet is tölt be a projektben, amik a következők:
- Governance: Az ApeCoin DAO-ban nyújt szavazati jogot (1 APE = 1 szavazat)
- Utility: Az Ape ökoszisztéma saját fizetőeszköze
- Access: Hozzáférést nyújt az ökoszisztéma egyes funkcióihoz
A token airdrop formájában lett kiosztva kezdetben a Yuga Labs NFT tulajdonosok számára, jelenleg 300 millió APE token van forgalomban. A token maximális mennyisége limitált, összesen 1 milliárd token lesz majd forgalomban.
Az 1 milliárd token az alábbi módon oszlik fel:
- 62% Ökoszisztéma Alap: 150 token igényelhető az NFT tulajdonosok számára, 470 millió token pedig az ApeCoin DAO működésére van elkülönítve, amiből 117,5 millió likvid és havi 7 millió új token lesz elérhető a következő 48 hónapban.
- 16% Yuga Labs + jótékonyság: 12 hónapig lekötve, majd utána havi ~4,2 millió token a Yuga Labs számára és 278 ezer token a Jane Goodall Legacy Foundation számára.
- 14% Launch-ban közreműködők: 6-36 hónap közötti lekötési periódussal felvehető.
- 8% Alapítók: A Yuga Labs 4 alapítójának.
A token nem rendelkezik égetési mechanizmussal és az algoritmus se teszi jelenleg elérhetővé ennek egyszerű implementálását, így jelenleg inflációs tokennek minősül, ami a maximális piaci mennyiség elérése után deflációs tokenné változik.
Vigyázni kell, mert az első 12 hónapos lekötési periódus után hatalmas ütemben kerülnek új tokenek a piacra, ami hiperinflációhoz vezethet.
Jelenleg az NFT tulajdonosok rendelkeznek a tokenek 54%-val, viszont ugyanez a tokenmennyiség 48 hónap múlva már csak az össz mennyiség 15%-át fogja adni.
A hálózaton heti rendszerességgel vannak díjmentes szavazások a platformon, minden ilyen AIP (Ape Improvement Proposal) a moderátorok leellenőriznek mielőtt szavazásra bocsátanák.
A tokenből vásárolni az alábbi tőzsdék egyikén tudsz: Binance, KuCoin, Coinbase, Kraken, ByBit
Fontosabb mutatók.
2022.05.19. adatok alapján.
Árfolyam: $8,10
Forgó kínálat: 292 millió token
Max kínálat: 1 milliárd token
Market cap.: $2,37 milliárd
All-Time High: $26,24 (2022.04.28.)
% változás ATH óta: -69,12%
Inflációs ráta: 55,75%
A fenti metrikák közül talán a legfontosabb jelenleg számunkra a jelenlegi forgó kínálat, a max kínálat és az ehhez kapcsolódó inflációs ráta. A tokenomics során már leírtam, hogy későbbiekben nagy mennyiségű tokenfeloldásra lehet számítani, emiatt különösen magas a token várható éves inflációja.
Ezután a LunarCrush oldalán is megnéztem a projekt mutatóit, ahol főként arra voltam kíváncsi, hogy a kisbefektetők (retail) hogy vélekednek jelenleg a projektről.
Influenszerek.
Egy kriptovaluta projektnél fontos, hogy megnézzük a YouTube és más platformon található influenszere viselkedését is a projekttel kapcsolatban, mivel nincs annál rosszabb, mint egy FOMO-val felfújt projektbe belevásárolni, majd meglepődni, hogy a projekt mögött nincs tudatos vásárlóerő.
Nézzünk pár nagyobb videóst a YouTube platformján:
Brian Jung (YouTube – 1,15 millió feliratkozó):
Objektív, elmondja a fundamentális jellemzőit a projektnek, semmilyen formában nem utal arra, hogy ebből válhatna valaki milliárdossá. Korrekt, részletes videó.
Coin Bureau (YouTube – 2 millió feliratkozó):
Brian Jung videójához hasonlóan a projekt hátterét írja le, megfogalmaz súlyos problémákat a projekttel kapcsolatban, főként a decentralizáció és a “demokratikus” szavazási rendszerrel kapcsolatban.
Partnerek.
A stratégia partnerek segíthetnek a projektnek a skálázhatóságban, új területekre való terjeszkedésben, ezért különösen fontosak egy olyan projekt számára, ami tervez részt venni például a videójátékok piacán is.
Nézzünk pár partnert, akik támogatják az APE növekedését:
- E11EVEN Residences: lakásaik megvásárlására elfogadják az APE tokent, mint fizetőeszköz.
- BeerBar: 50% kedvezményt adnak italaikra, ha APE tokennel fizetünk.
- Bored & Hungry: hivatalos tematikus gyorsétterem Californiában.
- Time Magazine: elfogadják az APE tokent, mint fizetőeszköz.
Ezután nézzünk pár hírességet, akik rendelkeznek BAYC NFT-vel, így érdekeltek lehetnek a projekt növekedésében:
- Mark Cuban: amerikai befektető, a Dallas Mavericks csapat tulajdonosa.
- Steve Aoki: amerikai DJ.
- KSI: rapper és YouTuber 15 millió feliratkozóval.
- Shaquille O’Neal: Egykori profi amerikai kosárlabdázó.
- Marshmello: Amerikai zenei producer, DJ.
- DJ Khaled: Amerikai DJ, lemezvezető, lemezproducer.
- Eminem: Amerikai rapper, zene producer.
A listát még sokáig folytathatnám, de ezekkel a nevekkel szerintem egyértelmű, hogy sok hírességet sikerült meggyőzniük, hogy az NFT kollekciójuk értékes, ezekkel pedig ők is APE tokenekhez jutottak.
Versenytársak.
A Yuga Labs és az Ape, mint projekt az NFT-k piacán “first mover”, így konkrét versenytársuk ilyen szinten kevés van. A legnagyobb kérdés inkább az, hogy képesek-e olyan előnyre szert tenni, mint anno az Ethereum.
Metaverzumok terén nagy versenytárs lehet a Sandbox (SAND), akinek szintén rengeteg partnersége van nagyvállalatokkal, mint az Adidas, Nintendo, stb.
Jelenleg az Otherside néven ismert új NFT kollekciójuk indulásának sikere azt mutatja, hogy hatalmas kereslet van a cég termékei iránt, így rövidtávon a versenytársak nem jelentenek veszélyt.
Marketing.
Sikeres NFT kollekciót üzemeltetőként nyilván a marketing az, amiben ez a projekt is remekel. Több közösségi oldalon is erős közösséget építettek ki maguk köré. Ezekről pár szóban röviden:
Twitter ( 370 ezer követő ):
Napi rendszerességgel osztanak meg itt információkat partnerségekről és a projekttel kapcsolatos információkról.
Discord ( 200 ezer tag ):
Ez a csoport főként a BAYC NFT kollekcióra fókuszál, de nyilván mivel az NFT tulajdonosok is kaptak APE tokent, ezért itt is releváns. Átlagban körülbelül 30-40 ezer aktív felhasználó van a csatornán.
Fórum:
A projekt saját fórummal is rendelkezik, ahol napi rendszerességel vannak feldobva új témák a projekttel kapcsolatban. Nagyon tanulságos itt szétnézni, mivel tapasztalatom szerint nem törlik a negatív véleményeket, így láthatunk pozitív és negatív véleményeket is.
A projekt nem rendelkezik hivatalos subredittel, így ott nem tudtam jobban tájékozódni.
Konklúzió.
Nehéz egyértelmű véleményt alkotni a projektről, mert tényleg egy nagyon új terepre tervez belépni és ott nagyot alkotni. Tokenomics terén van bőven probléma jelenleg a tokennel, hisz nagyon magas inflálódás várható a folyamatos tokenfeloldások miatt, így már csak az a kérdés, hogy ezt az inflációt felül tudja-e múlni a kereslet a piacon.
Ha a projekt tud felmutatni olyan platformokat, ahol az emberek részt szeretnének venni, akkor van esély a token árfolyamának emelkedésére, viszont az új tokenek miatt az árfolyam stagnálásával is hatalmas mértékben növekedne a projekt piaci kapitalizációja.
Szintén voltak érdekes témák a projekt fórumán, ahol az Ape Foundation igazgatósági tagjainak korruptságáról beszéltek, és azok közül pár tag eltávolításának megszavazásáról, így mindenképp vannak problémák, amikkel a csapatnak szembe kell néznie.
Én személy szerint kockázatos befektetésnek tartom a projektet, de mindenképp érdekes figyelemmel követni azoknak, akiket érdekel a Web3 és az NFT-k piaca.